انجمن نیکوکاری...

      

                              

                           

                                                     

           چگونگی تشکیل انجمن نیکوکاری ماوندادی زرتشتیان                            

نخست نامش بیناد خیریه و سپس بنیاد نیکوکاری و هم اکنون انجمن نیکوکاری ماوندادی زرتشتیان که اولین انجمن نیکوکاری خانوادگی و شاید هم آخرین در ایران باشد که درکمیسیون ماده 10 وزارت کشور به ثبت رسیده است.

در آغاز اجازه می خواهم که پیشگفتار و سرگذشت چگونگی تشکیل این انجمن را خود ننگارم چون این خود داستانی دارد وخاطراتی و از خویشاوندان گرامی بخواهم که در این مورد هرخاطره ای دارند و سرگذشتی را که میدانند بطور خلاصه بنویسند تا از همگان نوشته ها جمع آوری شود و سپس بهترین و درست ترین را انتخاب نماییم.

شاید به بهترین سرگذشت ها نیز هدیه ای پیشکش گردد.

******************************************************************

  مورد توجه  فامیل ارجمند  بویژه جناب آقای رستم سهرابی:    

           به نام جهان داورِ دادگر بزرگ هستی بخش دانا که آفریننده همه خوبی­ هاست:
  گاهنبار یا گهنبار یکی از جشن ­های بزرگ ایرانیان زرتشتی است که در شش چهره (زمان)در سال و به مدت پنج روز در هر چهره برگزار می­شود. فلسفه بسیار زیبا و سپندینه (مقدس)پشت آن نهاده شده که قشنگ­ ترین آن داد و دهش و نیایش و ستایش است. در زمان­های بسیار دور در ایرانِ اهورایی هر کسی و هر خانواده­ای نسبت به دارایی،در آمد و محصولِ خود و بنا به باوری سپندین قسمتی از آن را به برگزاری داد و دهش و میهمانی ویژه می­کرد و بنا به رسمی زیباتر بنامگانه و به یاد بود عزیزی، به یاد بزرگی یا افرادی از خانواده نیت می­نمود و نیت نامه­ای تهیه می­کرد و به یاد و نامگانه آنها مجلسی ترتیب می­داد و سفره­ای زیبا می­ گستراند و همگان را دور هم گرد می­آورد
 و یادی و نیایشی و ستایشی؛ به این باورکه روحِ درگذشتگان نیز در آن گروه حاضر و ازاین زیبایی­ ها شاد و خرسند خواهند شد. با این اعتقاد زمانی که پس از پایان تحصیلات از خارج به ایران باز گشتم متوجه شدم که برخی این باورها و نیت­ها را بفراموشی سپرده و  تعداد کمی آن را در خانواده­ ها برگزار میکنند. با پیگیری موضوع و با خبر شدن ازاینکه زمین­های کشاورزی که پدرِ پدر بزرگ ما آنرا بین پنج فرزندش تقسیم نموده با همین پیمان  که فرزندان ازآن استفاده کنند و مقداری از در آمد خود را صرفِ داد و دهش و گهنبار نمایند . با دیدن موقعیت که سالها بود فرزندانش نیز به هندوستان رفته و این پنج قسمت را به دوستان وشریکان غیر دینی خود واگذار کرده بودند و کلأ هیچکدام از آن افراد نیز در قید حیات نبودند و آن زمین­ های کشاورزی نیز کم­ کم بصورت بایر در می­آمد و در زمانی بعد از مالکیت می ­افتاد .
با آگاهی یافتن از اینکه چندین سال قبل ازاین، نیز روانشادان کیخسرو جمشید نامدار و اسفندیار بمان رشید برای سرو سامان دادن  به این موضوع به یزد آمده ولی گویا موفق به این کارنشده بودند.با پیشنهاد نگارنده و جلسه­ای که با سالخوردگان فامیل و جوانان تشکیل شد و با بحث وگفتگو و تحقیق بسیار باین نتیجه رسیدیم که با مستأجران زمین گفتگوکنیم که می­خواهیم آنرا به احسن تبدیل نماییم و سر وسامانی دهیم. البته این موضوع با  انجمن زرتشتیان قاسم آباد نیز مطرح و جلسه­ای با آنها تشکیل و موضوع تائید و تصویب شد.(صورتجلسه در بایگانی انجمن موجود است)
 با این باورکه همه این زمین­ها افراز،تفکیک و سند گرفته و به احسن تبدیل و بعد از آن به کارهای نیکوکاری پرداخته شود . سپس با تعین گروهی که چهار نفر بودندو از طرف فامیل و انجمن قاسم ­آباد مورد تایید قرار گرفتند(گودرز مهربان، رشید کیخسرو، مهربان جمشید،فرشادفرامرز) بعنوان هیأت موئسس انتخاب و کارها شروع شد.
 پس از بحث و گفتگوی زیاد و جلسه­ های متمادی نام انجمن نیکوکاری بر آن نهاده شدکه این خود داستانی دارد که چون در اینجا بدرازا می­کشد در جای دیگری خواهد آمد.
 هم اکنون انجمن نیکوکاری ماوندادی زرتشتیان تاسیس شده از آن زمین­های در حال نابودی و بلااستفاده که چه نیکوست هم اکنون زنده کردن و یاد نمودن ماونداد بزرگ،،
                                         (ماونداد  اردشیر  بمان  رستم  سرو  بمان  رستم...)
   و فرزندان ماونداد بزرگ= مهربان­ ماونداد،رشید­ماونداد،خسروماونداد،نامدارماونداد،نوشیروان ماونداد
     (( مهربان و خسرو و نوش و رشید و نامدار               همـگی پـر ثـمر پر بـرگ و پـر بـار))
         {{  روانـــــشـــــان   شـــــــاد      یـــــادشــــــان   گـــرامــــی}}
                                                                      
                                                                                

                                                                                   

می خواهیم این سایت را که متعلق به خود شما خویشاوندان گرامی می باشد نیز با نظر و پیشنهاد خوب شما ساخته شود، بدین جهت یادآور می شود که طرح سایت بصورت آزمایشی بوده و با طرح زیبا و نظرات و نوشته های خوب شما گرامیان هماهنگ خواهد شد.

منتظر طرحی زیبا و نوشته های خوب شما خویشاوندان ارجمند می باشیم.

__________________________________________________________________

  
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     گلایه ها و  پیشنهادهای شما:                        

سایت انجمن نیکوکاری ماوندادی از آغاز کار خود  بنا را بر این گذاشته است که همواره از پیشنهادها, گلایه ها و ایرادهای
شما گرامیان بهره جوید حتی آن زمان که در حال ساخت و طراحی بخش های گوناگون تارنما بودیم همیشه و در همه حال از مشورت با دوستان وهمراهان استفاده می کردیم و بر این باوریم که چندین اندیشه ازیک و دو اندیشه بهتر است .
بنابراین شما گرامیان می توانید در این بخش پیشنهادها و  راهکارهای خود را برای بهتر شدن بخش های گوناگون این تارنما به آگاهی ما برسانید تا بتوانیم بهتر و شایسته تر در راه پویاترشدن و پیشرفت سایت خودتان گام برداریم این سایت
 همواره  و در همه زمینه ها گلایه پذیر بوده است و خواهد بود و بر این باوریم که گلایه ( انتقاد ) نوعی از دلسوزی و مهر را در خود جای داده است اما چه بهتر  دوستان زمانی که در بخشی ازقسمتهای تارنما ایراد یا انتقادی دارند راهکاری را نیز ارائه دهند تا ما بتوانیم بهتر و با راهنمایی بیشتر در راه اصلاح و پیشرفت آن بخش گام برداریم. با سپاس از مهر و مهربانی اتان .
                                                              

                                                                                             

                                   ((عکس فامیلی و شناسایی افراد ))

 اولین عکسی که در اختیار داشتیم در سایت خودمان گذاشتیم تا شما هم اگر عکس

فامیلی در نزد خودتان دارید بفرستید تا در سایت گذاشته شود.

  در این قسمت از شما می خواهیم کسانی که در عکس هستند را تشخیص داده و

و برای ما مشخص کنید و در صورتیکه درست تشخیص دادید جایزه ای هم بگیرید.


 نفرات را از راست به چب و ایستاده و نشسته مشخص نمایید و نام آنها را بنویسید.

 به افرادی که نفرات داخل عکس را درست تشخیص داده باشند جوایزی پیشکش

 خواهد شد. (( نام و آدرس خود را فراموش نکنید))

 

                                                            

 

                                                                                                                                                           

                                                                                                               

دیدگاه‌ها  

0 # رستم سهرابی 1393-10-03 22:55
انگار نه انگار در این خانه کسی هست!!!
با درود، مدتی است در سایت زیبای خودمان از فامیل گرامی خواسته شده که شرح حال و سرگذشتی از این انجمن را بگویند تا همگان بدانند اما انگار نه انگار دراین خانه کسی هست! هیچکدام از این فامیل گرامی همت نکردند چند سطری راجع به این موضوع بنویسند در صورتیکه بعضی از آنها ساعت ها وقتشان را در اینترنت صرف می کنند.من از بزرگان این طایفه میخواهم که همتی نمایند و شرح حالی رابنویسند تا همه آگاه باشند.ممنون "رستم سهرابی "
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # مدیر 1393-10-08 16:20
جناب آقای سهرابی، فامیل گرامی درود برشما :حق با شماست. ما گرچه بدرستی نتوانستیم شما را شناسایی کنیم که از کدام فامیل هستید ولی حدث میزنم. هر کجا و هر زمان شاد و پیروز باشید.اگر خاطره یا سرگذشتی میدانید بفرستید که سپاسگزار می شویم، و اگر کسی دیگری هم همت نکرد بهر روی یک خاطره ای را خواهیم نوشت.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # سهراب اختری 1394-01-10 19:38
با درود بر آقای رستم سهرابی و آقای مدیر من هم هر چه در تبارنامهً ماونداد جستجو کردم متآسفانه نام خانوادگی به نام سهرابی ندیدم، به نظر من هم همانطوریکه آقای مدیر فرمودند ایشان باید بیشتر خود را معرفی کنند و توضیح دهند. باسپاس
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # مدیر 1394-01-10 19:30
به نقل از سهراب اختری:
با درود بر آقای رستم سهرابی و آقای مدیر من هم هر چه در تبارنامهً ماونداد جستجو کردم متآسفانه نام خانوادگی به نام سهرابی ندیدم، به نظر من هم همانطوریکه آقای مدیر فرمودند ایشان باید بیشتر خود را معرفی کنند و توضیح دهند. باسپاس

===================================
به نام اهورامزدا:با درود به جناب آقای سهراب اختری، البته من تا آنجایی که به یاد دارم فامیلی سهراب داریم و البته فامیل خیلی دور تر نیز سهرابی ، با وجودیکه از ایشان خواسته شده بود بیشتر خودشان را معرفی کنند حتی بصورت ای میل ولی متأسفانه تا یحال اقدامی نشده و یا شاید نتوانسته اند بهر حال از دقت نظر شما سپاسگزارم،مدیر.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # سهراب اختری 1394-01-10 20:00
من هم متآسفانه هر چه در تبارنامهً ماونداد گشتم نام خانوادگی به نام سهرابی ندیدم. با سپاس
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید