نوروز 1395 خورشیدی و 3754 دینی زرتشتی فرخنده باد

 

                                      عکسهای متحرک عید, نوشته متحرک نوروز, عکس متحرک سال جدید, عکس و متن متحرک, جملات متحرک نوروز, شکلک عید نوروز, آیکون متحرک عید

       آغاز بهار و جشن نوروز باستانی و یادگار جمشید 

  و نو شدن طبیعت را به همه شما گرامیان شاد باش گفته و

سالی سرشار از خوبی ها برایتان  از اهورامزدای دانا و توانا آرزو

دارم.    

   و کسانی که نیز سال گذشته در میان ما بودند و به حکمت

 خداوندی  از میان ما رفتند و در گروثمان جای گرفتند، 

 جایشان سبز و یادشان گرامی باد. از آن جمله:

 روانشاد پریناز خدایار مزدایی نژاد و روانشاد پوران رستم

 بلیوانی.    روانشان شاد و یادشان گرامی.

**************************************************

                        

                                                                       

                                                            

 


 

 

                                                                       

 

 

                                                       

                                         ( روانشاد پوران رستم بلیوانی همسر سهراب اختری)
 
 
                                                                      
 
                                                                                  
        (روانشاد پریناز خدایار مزدایی نژاد همسر شاهویر امیرانی)
  )()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()()
  
   درود بر فرزندان پارس و آغاز" نوروز"یادگار دین زرتشت،مهر کورش، جام جمشید، تیر
 
آرش، خون سهراب، رخش رستم و بزرگترین جشن ایرانیان فرخنده باد.
 
 
        امیدوارم سال   1395 خورشیدی و 3754 دینی زرتشتی برای همه سالی نیک و پر

   از خوبی ها باشد.

 
 
 
 
                   میتوان ساده زیست و از شادیهای کوچک لذت برد کافیست باور کنیم 
 
     شادی  در داشتن  چیزهای بزرگ نیست .
 
                                                                    تصاویر متحرک عید نوروز ۱۳۹۵
                                                
 
 
روز و روزگار به همگی خوش 
 
 
 
 
 
 
 
 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زایش شت اشوزرتشت فرخنده باد.

 

    ششم فروردین زادروز شت اشوزرتشت بر همگان فرخنده باد 

                                                                    

                                                   عکس و تصویر اشو زرتشت پیامبر پارسی

                        ششم فروردین روز زایش اشو زرتشت
     روز خورداد و فروردین ماه یا ششم فروردین، یکی از روز های خجسته ای است که در بین زرتشتیان احترام بسزایی دارد. چون هزاران سال پیش در چنین روزی «اشو زرتشت اسپنتمان» پیغمبر بزرگ ایران از مادر متولد شد و نیز در روز خورداد و فروردین ماه چهل سال بعد بود که این پیامبر آریایی از طرف اهورا مزدا به پیغمبری برگزیده شده و ماموریت تبلیغ مزدیسنا به حضرتش واگذار گردید.
                                                
                                        
  بشکرانه این موهبت بزرگ، زرتشتیان دنیا در این روز جشن هایی بر پا می کنند که با سپاسگزاری به درگاه خداوند بی همتا آغاز می شود و با ساز و آواز و دست افشانی و پایکوبی پایان می پذیرد. زرتشتیان ایران این عید را «جشن هفدرو» می گویند. پارسیان «هندوستان» و «پاکستان» این روز را به نام «خرداد سال» جشن می گیرند. پارسیان، دسته دسته به آدریان ها رو می آورند و سپاس و ستایش یکتا اهورا را به جا می آورند و در بزرگداشت این جشن بزرگ تاریخی همت می گمارند.
در «آثار الباقیه» وارد است: “روز ششم فروردین «نوروز بزرگ» است و نزد ایرانیان جشن بزرگ می باشد. گویند خداوند در این روز مشتری بیافرید و فرخنده ترین ساعت های آن روز، ساعت مشتری است. زرتشتیان می گویند «زرتشت» در این روز توفیق یافت که با خداوند مناجات کند و «کیخسرو» در این روز بر آسمان عروج کرد و در این روز برای ساکنان کره زمین، سعادت را قسمت می کنند و از این جا است که ایرانیان این روز را «روز امید» نام نهاده اند.”

                                                             http://news.irib.ir/media/k2/items/cache/e4c6d693ab458a90971e2fc841b8a8e9_XL.jpg

          تبار و خانواده زرتشت

نام خانوادگی زرتشت اسپنتمان بود. مادر او دُغدو و پدر وی پوروشسب نام داشتند.پوروشَسْب اِسپَنْتْمان مردی دانشور و درستکار بود. دغدو دخترفری‌هیم‌رَوا از خاندان نژادگان (اشراف) و دینور بود. حاصل ازدواج پوروشسبو دغدو پنج پسر بود و زرتشت سومین آنهاست. زرتشت از همسر خود به نام هوویشش فرزند داشت. نام سه پسر ایشان ایسَت‌واسْتَرَه، اورْوْتَتْ‌نَرَه،هْوَرْچیثْزَه و نام سه دخترشان فرینی، ثریتی و پوروچیستا بود. یکی از هفت شاگرد اصلی زرتشت به نام مَیدیوماه پسرعموی پیامبر بود.

پدر زردشتپروشاسپه ( دارنده ی اسب پیر ) و مادرش دوغدو و جد پدریش      ( پیترگتراسپه )نام داشت. زردشت چهار برادر داشت. او سه بار ازدواج نموده بود و زن سومیناو که در بخدی ( بلخ ) به عقد او درآمده بود ، دختر ( فره شه و شتره )برادر جاماسپ ( وزیر گشتاسپ .اسب تیز رو) بنام ( هودوی ) بود. زردشت سهپسر و سه دختر داشت که هر یک وظایفی بس عمده بردوش داشتند. به عبارت دیگرپسر ارشد او روحانی ، پسر دوم جنگجو و پسر سوم شبان بوده است. زمان زندگانی زردشت به یقین معلوم نیست ولی به موجب روایات کتب زردشتی وی درحدود سال 660 ق. م بدنیا آمده ، در سن 23 سالگی منزوی شده و در سن سی سالگی ( 630 ) مدعی رهنمایی گردیده و در سن 77 سالگی هنگام هجوم ارچاسپتورانی در آتشکدهء بلخ بدست توربراتور (براترکرش) تورانی کشته شده است.اما محققان در مورد تاریخ تولد او متفق رای نبوده ، برخی تولد او را درحدود 588 ق. م گفته اند.

                                          

                                               

از فیثاغورث،ارسطو،افلاطون گرفته تاهگل ونیچه ،برخی اندیشه های خود را از فلسفه ژرف و سرشار او گرفته اند؛نیچه اندیشه ایی در گفتار زرتشت می بیند که جهش خرد تا به آستان زمین است،اندیشه ایی که نظاره گر به سوی خیال های آسمانی و اثیری نیست بلکه بااصالت خاک و زندگی انسانهاست،زرتشت از دانش و بینش چنان ژرفی برخوردار بود که جهان شرق تا غرب همه جا او راحکیم خوانده اند.

نیچه- فیلسوف آلمانی

زردشت بزرگترین پیامبر هوشمند و تیزهوشی است که پایه‌های گسترده اندیشه سازنده ومردمیش تاکنون برای باختر استوارترین ستون زندگی بوده است. اندیشه زردشت آموزشهای بزرگی برای نیک زندگی کردن، نیک در پیوند بودن، نیک‌‌رفتار داشتن ونیک سخن گفتن و بالاتر از همه، چگونه ارج و ارزش نهی به دیگران است. اوهیچگاه در هیچ سخنش از به کاربردن پی‌درپی «راستی و درستی‌ خودداری نکردهوپیوسته همه مردم را بدین سو خوانده است. در سخن زردشت، شکوهی یافت میشودکه در کمتر سخنی میتوان یافت.


پرفسورهرتسفیلد

پشتکار و کوششهای خستگی‌ناپذیر، از فروزه‌های درخشان ایرانیان می‌باشد که برپایه راستی ودرستی استوار شده است که همه آنها پرتوی از آیین شکوهمند و پرفروغ زردشت است.


پروفسور میه

فروزه‌های ایرانیان باستان ستایش آمیزند. ولی باید دانست که انگیزه‌ آنها ، آموزشهای نیک خواهانه و مردمی زردشت میباشد. زردشت از منشی والا برخوردار بود که توانست بر دل مردم رخنه نماید وآنهارا به سوی خود و آفریدگار مهربان و نیک خواهش بکشاند .


گوته
دانشمندبلند آوازه آلمانی، سخت فریفته گفتار و سروده‌های زرتشت بود و اورا مردیبسیار بزرگ و نوشته‌هایش را شکوهمند بازنمود کرده است. گوته، زرتشت راخردمندی به شمار می آورد که جهان خرد کمتر همانند اورا به خود دیده است. اودر همه جا از کسی نام می‌برد که هماره دراندیشه خوشبختی و آسایش مردم بوده است و جز راستی و پاکدلی سخن نگفته است .

پرفسور جان هینلز

دین زرتشت را باید نخستین دین آزادی انسانها و حقوق بشر در جهان خواند .


پرفسور هانری ماسه - رنه گروسه

زرتشت اولین شخصی است که پایه های یکتا پرستی را در جهان بنیان نهاد .

دکتر هاگ زرتشتیان مقام زن و مرد را برابر دانسته اند . رسومات دینی زنان و مردان برابر است . مراسم تدفین مردگان برای زن و مرد فرقی ندارد  .

خانم فرانسیس پاورکاب

من شگفت دارم از این که اگر زرتشت در هزاران سال پیش از میلاد در شرایطی که هیچ قانونی برای بشریت وجود نداشت ظهور نمی کرد و چنین آموزه هایی را برای ما به جای گذاشته که پس از هزاران سال بدون کوچکترین ناهمگون نبودن باشرایط امروز و همچنان پایه های انسانیت بشر را شکل می دهد اگر وی نیامده بود به راستی امروزه جامعه بشریت چه حالی داشت و در چه شکلی زندگی میکرد  .


--

آیین زرتشتی به عنوان كهن‌ترین دین آسیا

زرتشت نخستین آموزگاری است که راستی و آرامش را برای ما به ارمغان آورده است ،هنگامی که از زرتشت سخن می گوییم نه به آن دلیل که اورا به عنوان نخستین پیامبر جهان ستوده اند به آن می بالیم بلکه ما از زرتشت به عنوان بخش بزرگی از  فرهنگ ایران یاد می کنیم .


این  اندیشه را می ستاییم؛چرا که خرد ، شادی وراستی  بنیان آن را پی میریزد و اندیشه وگفتار وکردار نیک را در قالب اخلاقی که منشا دینی نداشته بلکه فرا تر ومقدم بر آن است به ما شناسانده است . نیکی  را آن گونه تعریفمی کند که کل جهان هستی و همه جانداران رافرا گیرد نه نیکی که خود خواهانه ویا تنها مختص انسان باشد وآن گاه که از خرد یاد می کند آن خردمندی را می ستاید که سراسر گیتی رافرا گیرد و سود رساند.

  زرتشت  دارای چهره جهانی وشناخته شده است دانشمندان یونانی در پیشگاهش شاگرد وار زانو زده اند بیشتراندیشمندان و فیلسوفان داخلی و خارجی از زرتشت و اندیشه و ی یاد کرده اند،آنها زرتشت را مردی سترگ ویگانه ای بی مانند در تاریخ اندیشه گیتی و راستگویی بالا مرتبه وبی‌مانند و پیام آوری خردمند یافته اند که همه پرسش های مربوط به آیین زندگانی و خوشبختی انسان را نیک پاسخ می گوید.


ولترو دیدرو که مجذوب اندیشه زرتشت شدند به واسطه اندو خته های خود همواره دربرابر کلیسای پاپ ،ادعایی داشته وسخن گو بوده اند ،سهروردی اندیشمند سده هفتم نیز به عنوان پیام آورحکمت ایران باستان در حکمت الاشراق از زرتشت باعنوان حکیم فاضل نام می برد و خود را زنده کننده حکمت ایران باستان معرفی کرده است ؛و نمونه های بسیار دیگر که ما در این جا برای به درازا کشیده نشدن کلام ناگزیریم آن ها را کوتاه کنیم .

نیز برای ما جای خوشحالی است که ریچارشتراوس یکی از سمفونی های خود را به نام زرتشت ساخته ویا اپرای زرتشت ساخته ژان فیلیپ رامو در کهن ترین تئاتر جهان در سوئداجرا شود و یا سال 2003/82خ به عنوان سه هزارمین سالگرد فرهنگ زرتشتی ازسوی یو نسکو اعلام گرددو ده ها کتاب که توسط نویسندگان در رابطه با زرتشتواندیشه وی نوشته شده است

آیین زرتشت به عنوان كهن‌ترین دین آسیا،و به جهت اصالت ژرف و تكیه‌ی آن بر اقتدار شاهنشاهی ایران، تأثیرات كلانیرا بر ادیان پس از خود، به ویژه ادیان سامی - ابراهیمی برجای گذارده است.

نمونه‌ی چنین تأثیری كه ابعاد آن از دیرباز بر پژوهندگان تاریخ ادیان آشكار بوده، اندیشه‌ی «معاد و رستاخیز» است. زرتشت به عنوان نواندیشی پیشرو، برای نخستین بار و به گونه منسجم و پیراسته، اندیشه‌ی «رستاخیز» رابه جهان ادیان عرضه داشت و چنین آموزش داد كه در زمانی خاص، با چیرگی نهایی و قاطع نیروی نیكی و راستی بر دروغ و بدی، تمام مردگان با تنی مادی برخواهند خاست و انسان‌ها، پس از فرجامین داوری (گذر از رودی آتش‌ناك) درسعادت و خوشی و شادكامی، در زمینی كه ملكوت خداوند بر آن مستقر شده،جاودانه خواهند زیست.

در چنین مقطعی، گذرایی زمان به پایان رسیده،چارچوب تاریخ فروشكسته و همچون زمان سرآغاز، جهانِ نیك، از هر گونه بدی عاری خواهد شد. این آموزه‌ی بدیع زرتشت كه اندیشه‌ای استوار و بنیادین درآیین وی است، در پی چیرگی سیاسی - تمدنی دودمان‌های ایرانی (هخامنشیان،اشكانیان، ساسانیان) بر خاورمیانه، تأثیرات عمده‌ای را بر آیین‌های اقوام سامی منطقه باقی گذاشته است. 
                                             

   

و این هم  شعر زیبا تقدیم به روح پاک زرتشت.

 

زمانی که دنیا چو افسانه بود           *****    ز علم و ز دین دور و بیگانه بود

نه علم و هنر بود و نه عالمی    *****    ضعیفان گرفتار هر ظالمی

جهان گشنه بر کام مرد زرنگ           *****   شده عرصه بر مردم ساده تنگ

به امر خدای جهان آفرین      *****    زراتشت پیغمبر پاکدین

به خورداد روز و مه فروردین     *****       ببارید باران گل بر زمین

ظهورش چنان روشنی برفروخت      *****    که نسل جهالت ز دنیا بسوخت

بیاموخت بر مردمان کار نیک            *****      به اندیشه ، گفتار و کردار نیک

جوانان به آموزش و علم و دین      *****     سخنهای شایسته و راستین

همه مردمان دانش آموختند   *****     چراغ دل از نو برافروختن

چو ایرانیان شاد و خندان شدن        *****      پرستنده ی پاک یزدان شدند

درودم به زرتشت اسپنتمان      *****     که نامش بود زنده و جاودان

 

و این هم شعر دیگر در وصف زرتشت 

 

هستی خسته بود و خاكستری.....
مسیح نیامده بود.....
از موسی خبری نبود......
عطر هیچ پیام آوری به مشام نمی رسید.....
آدمیان چونان چارپایان
به بهانه تكه گوشتی
یكدیگر را میدریدند......
مزارع و كشتزارهاشان باگاوآهن جهل
به شوره زاری بدل شده بود
.......
آسمان خیس خاكستر بود
و تنور خورشید،‌سردسرد
و زمین، خاكی و خون آلود
......
بهار سر در پرپاییز كرده بود
و خورشید سر در گریبان ابر ظلمت
ساكت بود و سوت و كور
دوستی و لبخند و مهربانی
قرنهابود كه از فرهنگ لغات زندگی مردم
پاك شده بود
و خشم و كینه و دشمنی
رفیق راهشان
.....
همدلی بی نام بود
و همراهی بی نشان
......
و سالها بدین سان گذشت......
به ناگاه.....
در یك پگاه پاكیزه بهاری...
پنداری كسی می آید.....
و صدایش به شكل حزن پریشان واقعیت بود...می خواند:
((هومَتَه،هوخْتَه،هَوَِرشت َه))....."پندار نیك،گفتار نیك،كردار نیك"
.....
اوزرتشت بود......
او به پاكی ، معنا بخشید
به راستی،‌تجسم
و به مهر،تبلور
......
زرتشت آمد تا؛
با گاوآهن آگاهی
شوره زارنادانی را شخم زده
و دانه ی دانایی را در مزرعه ی دل مردم بكارد.
زرتشت آمد تا جوابی باشد برای پرسش:
((آیا آنان كه می دانند با آنان كه نمی دانندبرابرند؟))
.....
وایران زمین با روشنی پیام زرتشت به پیش رفت
هخامنشیان با كورش بزرگ آمدند
كورش كبیر شاگرد مكتب زرتشت ،آموخت:
آزادگی را،دانش را،مردم داری را،پاكی و راستی و عشق و محبت را....
.....
و اكنون پیروان زرتشت هنوز هم در نمازشان می خوانند:
دین بهی داناپرست را می ستاییم كه یوغ بردگی و اسارت را بر می اندازد و جنگ افزار را فرو می نهد ...كه آزادی بخش و راستین است.....
جاوید باد یاد پیامبر ایران باستان"زرتشت"كه در6فروردین1768پیش از میلاد مسیح مقدس ......در ارومیه به دنیا آمد....

                                                                    

     

                

             

جشن سپندارمذگان فرخنده باد...

                                             

جشن سپندارمذگان بر همه مردم این مرز و بوم فرخنده

باد،  بویژه به زنان و مادران ایرانزمین.